آموزشی و کاربردی, چرم و محصولات چرمی

5 راه ساده برای از بین بردن صدای کفش چرم!

خانومی در حال راه رفتن با کفش در خیابان با کیف و کفش چرم و پالتوی جیر5 راه ساده برای از بین بردن صدای کفش چرم!

تصور کنید که وارد یک مگان ساکت و آرام شدید. جایی مثل کتابخانه یا یک موزه که همه جا را سکوت در برگرفته است. که ناگهان صدای جیرجیر کردن کفش شما بلند می‌شود. البته که این اتفاق رایج است اما معمولا توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. در مطلب این هفته دیمواستایل خواهیم دید دلیل جیر جیر کردن کفش چرم زنانه یا مردانه چیست و چرا کفش چرم هنگام راه رفتن صدا می دهد ؟ و در ادامه به شما 5 راه ساده برای از بین بردن صدای کفش چرم را خواهیم گفت.

کفش نو بیشتر صدا می‌دهد یا کفش کهنه ؟

شنیدن صدای جیرجیرک از کفش می‌تواند باعث جلب توجه و برای بسیاری از افراد باعث خجالت شود. صدا دادن یک کفش هم برای کفش‌های نو هم کهنه اتفاق می‌افتد. اما این صدا دادن در کفش نو بیشتر است چرا که چرم هنوز به درستی شکسته نشده است. کفش نو معمولاً سطح بسیار خشکی خواهد داشت که نسبت به چرم پوشیده شده در کفش، بیشتر مستعد صدای جیر جیر است.

چرا کفش چرم صدای جیر جیر می‌دهد؟

 دلیل اصلی صدای جیر جیر کفش اصطکاک است. زمانی که زیره (بخشی از کفش که روی آن راه می‌رویم) به قسمت بالایی کفش متصل می‌شود، گاهی اوقات تولیدکنندگان در هنگام اتصال آن‌ها اشتباه کوچکی انجام می‌دهند که بین آن‌ها اصطکاک ایجاد می‌شود که در نتیجه کفش جیر می‌زند.

ست کفش و کمربند روی سطح سفید برای 5 راه ساده برای از بین بردن صدای کفش چرم!

همچنین این صدا می‌تواند بدلیل پارگی یا کهنگی کفش‌ها باشد. این اتفاق می‌تواند بدلیل کیفیت پایین چسب در لایه کفش نیز باشد که می‌تواند باعث شل شدن آتل و ساییدگی آن در حین راه رفتن شود. آب نیز می تواند دلیلی برای جیرجیر باشد. هنگامی که شما راه می روید، آب در کف پا تحت فشار قرار می گیرد، که سپس بیرون می ریزد و صدای جیرجیر ایجاد می کند.

چه کنیم کفشمون صدا نده ؟

 خوشبختانه راه‌های آسانی وجود دارد که با آنها می‌توانید به سرعت جلوی جیرجیر کفش‌هایتان را بگیرید. قبل از شروع این کارها زیر کفش روزنامه‌ بگذارید تا زحمت تمیزی بعدش پشیمانتان نکند.

1 – پودر بچه یا نشاسته ذرت

پودر کودکتان را بردارید یا از مادرتان مقداری نشاسته ذرت بگیرید و فرآیندی را شروع کنید که کفش‌هایتان بدون جیر جیر شوند. هر دوی این مواد برای جلوگیری از بوی بد کفش نیز مفید است.

برای جلوگیری از صدای جیر جیر کفش با پودر بچه یا نشاسته ذرت مراحل زیر را باید انجام دهید:

 1. اگر کفشتان بندی است بند کفش را بیرون بیاورید.
 2. اگر کفی ها قابل جدا شدن هستند، آن ها را بردارید. کفی ها لایه ای هستند که در داخل کفش قرار می گیرند و پای خود را روی آن قرار می دهید. 
 3. پس از برداشتن کفی ها، پودر بچه یا نشاسته ذرت را بردارید و تقریباً 2 قاشق غذاخوری پودر را داخل چکمه ها بپاشید. برای آغشته کردن پودر روی کفش، کفش را به این طرف و آن طرف تکان دهید.
 4. بعد از اینکه یک لایه پودر داخل کفش زدید، آنها را به مدت 24 ساعت در مکانی با تهویه مناسب نگه دارید.
 5. پودر اضافی را تکان دهید و قبل از پوشیدن ، کفی آن را در جای خود وصل کنید.
 6. اگر کفش ها همچنان جیر می زنند، لایه دوم پودر را بمالید.

عکس یک پودر بچه که برای از بین بردن صدا و جیر جیر کفش مناسب است با لوگوی دیمواستایل

2 – کفش‌ها را خشک کنید

اگر فکر می‌کنید مشکل صدا دادن کفش ها از بودن آب داخل آن است کفش را روی شوفاژ قرار دهید یا با سشوار خشک کنید. توجه داشته باشید که کفش را بیشتر از 10 دقیقه در خشک کن نگه ندارید تا به کفش آسیب وارد نشود. رطوبت بیش از حد در چرم می تواند باعث صدای جیر جیر کفش شود. آب اضافی هم از بیرون و هم از داخل کفش می آید. شاید پاهای شما خیلی عرق کرده باشد یا کفش های چرمی خود را در یک گودال آب گذاشته باشید. با روش های آسان خشک کردن کفش چرم آشنا شوید. برای از بین بردن رطوبت اضافی کفش و خشک کردن آن، مقداری روزنامه کهنه بردارید و آنها را به صورت توپ های کوچک فشار دهید. داخل کفش را با روزنامه ببندید و یک شب آن را کنار بگذارید. همچنین می‌توانید کفش را داخل یک اتاق گرم و مطبوع آویزان کنید.

3 – ژل یا روغن بمالید

استفاده از وازلین یا روغن یک راه حل موقت برای متوقف کردن صدای جیر کفش شما است.

 1. کفی کفش را بردارید.
 2. یک لایه نازک وازلین را زیر کفی ها بمالید. اصطکاک داخل کفش شما را کاهش می دهد و سطح صافی ایجاد می کند.
 3. می توانید به جای آن از چرم یا روغن نارگیل برای کاهش صدای جیر جیر استفاده کنید، روغن را در خارج از کفش بمالید.
 4. کفش ها را برای خشک کردن ژله نفتی یا روغن کنار بگذارید.

4 – از صابون استفاده کنید

صدای جیر جیر می تواند از قسمت بالای کفش نیز ایجاد شود، که بیشتر با کفش های نو اتفاق می افتد. برای کاهش اصطکاک بین زبانه کفش و کناره های کفش می توانید از صابون  استفاده کنید.

 1. قبل از استفاده از صابون ، بند کفش را بردارید.
 2. اگر کفش‌ها نو نیستند، آن‌ها را با یک برس نرم بشویید تا کثیفی آن پاک شود.
 3. در صورت نیاز چند قطره آب به صابون اضافه کنید.
 4. یک پارچه تمیز بردارید و مقداری صابون را روی پارچه پاک کنید.
 5. با حرکات دایره‌ای کوچک، زبانه و کناره‌های کفش کفش را با پارچه مالش دهید.
 6. این کار را 3 تا 4 بار تکرار کنید تا کفش از صدای جیر جیر جلوگیری کند.

5 – پاشنه کفش را بررسی کنید

از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود کفش‌ها شروع به جیرجیر کردن کنند، این است که پاشنه‌ها از هم جدا می‌شوند یا از کف آن شل می‌شوند. برخی از پاشنه ها از لایه های چرمی یا چوبی ساخته‌شده اند که روی همند. وقتی آن ها شروع به جدا شدن می کنند، جیرجیر می کنند. همچنین ممکن است پاشنه پا در حال جدا شدن از کف پا باشد و آن فضای کوچک پر از هوا می شود که با هر قدمی که برمی دارید جیرجیر می‌کند. در این صورت، باید کفاش حرفه ای بخواهید که بوت یا پاشنه کفش شما را تعمیر کند.

در آخر برای 5 راه ساده برای از بین بردن صدای کفش چرم!

می توانید از هر یک از روش های بالا استفاده کنید تا جیرجیرک کفشتان را دک کنید. اما اگه هنوز کفشتان صدا میدهد، پیشنهاد می کنم کفش را پیش کفاش محل ببرید. بعضی از باتجربه‌هاشون فوت کوزه گری بلدند. اگر شما هم تجربه مشابهی داشتید و حلش کردید با دوستان به اشتراک بگذارید.

یکی از منابع : www.quora.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *